Ҳимояга муҳтож хотин-қизлар контракти давлат ҳисобидан қопланади
Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамаси қарорига мувофиқ, юртимизда олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган ва ижтимоий кўмакка муҳтож хотин-қизлар учун катта имконият яратилди. Энди уларнинг шартнома (контракт) тўловлари давлат томонидан тўлиқ қоплаб берилади. Бу қарор минглаб талабалар ва уларнинг оилалари учун қўшимча енгиллик яратиши шубҳасиз.
Имтиёздан кимлар фойдаланиши мумкин?
Белгиланган қоидаларга кўра, мазкур ёрдамдан фойдаланиш ҳуқуқига қуйидаги тоифадаги хотин-қизлар эга:
• кам таъминланган ёки расман камбағал деб топилган оилалар фарзандлари;
• етим ёки ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган ёшлар;
• турмуш ўртоғини йўқотган ва фарзандларини ёлғиз тарбиялаётган аёллар.
Ариза бериш тартиби қандай?
Хотин-қизлар имтиёздан фойдаланиш учун ўқиб келаётган олий таълим муассасаси қабул комиссиясига ариза топшириши лозим. Муҳими, ариза билан бирга ҳеч қандай ҳужжат илова қилинмайди — барча зарур маълумотлар автоматик равишда давлат электрон базалари орқали олинади.
Қабул комиссиялари аризаларни қабул қилиб, 5 иш куни мобайнида тегишли вазирликка юборишади. Вазирлик эса ҳужжатларни ҳудудий ҳокимликларга тақдим этади.
Саралаш жараёни қандай кечади?
Ҳар бир вилоятдан 150 нафар хотин-қиз танлаб олинади: шундан 40 нафарини 1-курс, қолган 110 нафарини эса 2 ва ундан юқори курс талабалари ташкил этади.
Танлов ҳудудий комиссиялар орқали амалга оширилади. Улар 5 кун ичида номзодларнинг уйларига бориб, ижтимоий аҳволи билан танишади. Асосий мезонлар қуйидагилар:
• номзоднинг моддий ва турмуш шароити;
• олийгоҳга киришда тўплаган баллари;
• ўқиш йўналиши бўйича ҳудуддаги мутахассисларга эҳтиёж;
• талабанинг қайси курсда таҳсил олаётгани.
Сараланган талабалар рўйхати Оила ва хотин-қизлар қўмитасига юборилади. Бу ерда 10 кун ичида тавсиянома расмийлаштирилиб, ҳокимликка қайта йўналтирилади.
Контракт қачон қопланади?
Имтиёзга эга деб топилган талабаларнинг контракт пули ҳар чорак якунига қадар маҳаллий ҳокимликлар орқали тўртта қисмда тўлаб берилади.
Бироқ муҳим жиҳат бор: иккинчи мутахассисликда ўқиётганлар, хорижий ёки хусусий ОТМларда таҳсил олаётган хотин-қизлар учун мазкур имтиёз амал қилмайди. Шунингдек, агар талабалар ўқиш йўналишини ўзгартирса ёки олийгоҳдан четлатилса, шартнома тўловини қоплаш ҳуқуқи автоматик равишда бекор қилинади.
Хулоса
Бу қарор ижтимоий эҳтиёжманд ва ҳимояга муҳтож хотин-қизлар учун катта қўллаб-қувватлаш ҳисобланади. Давлат томонидан берилган имтиёз уларга илм олишда тўсиқларни енгиш, билим олиш имкониятини янада кенгайтириш ва ҳаётда ўз ўрнини топиш йўлида катта ёрдам бўлади.