30 сентября 2022 года
Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer
Новости от Russia24.pro

Russia24.pro Каталог

Первые новости сегодня

Во самоубиствен напад во шиитската зона на Кабул загинале 19 лица

Во денешниот самоубиствен бомбашки напад во образовен центар во шиитска населба во главниот град на Авганистан... Читать дальше...

Топ новостей последнего часа

Новые комментарии

Все новости

SlobodnaEvropa.mk 

Собранието изгласа продолжување на кризните состојби со струјата и парното

Собранието денеска изгласа продолжување на рокот на кризните состојби поради недостиг на електрична енергија на територијата на цела држава, како и поради недостиг на топлинска енергија во Скопје. Што значи кризна состојба во снабдувањето со парно и струја? Со 83 гласа „за“, ниту еден „против“ и ниту еден „воздржан“ беше изгласано продолжувањето на рокот на постоење на кризна состојба со електрична енергија на целата територија на Македонија, а со 86 гласа „за“, ниту еден „против“ и ниту еден „воздржан“... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Груби - Нема раскол во ДУИ

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, денеска изјави дека во ДУИ нема раскол и оти партијата може да функционира и без него. Незадоволство во ДУИ – Партиски функционери против вицепремиерот Артан Груби „Не само ДУИ, која било политичка партија, која било институција, кој било општествен процес може без секого. Никој не е незаменлив. Но, се наоѓаме во пресудни моменти, ви кажав и сметам дека сите треба да дадеме придонес за да ги надминеме сите... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Регистрирани 81 случаи на ковид-19, нема починати

Во изминатите 24 часа се регистрирани 81 нови случаи на коронавирус во Македонија од направени 734 тестови. Има 77 оздравени пациенти, информира Министерството за здравство. Не се регистрирани починати лица. Отпорот кон ХПВ вакцини поголем од стравот од рак на матка Од 81 новозаболени, од Скопје се 55, Битола 6, Кавадарци 4, Куманово 3, Прилеп и Тетово по 2, и во Велес, Струмица, Штип, Гевгелија, Неготино, Радовиш, Свети Николе, Виница и Кратово по еден нов случај. Од вкупниот број на позитивни (81), регистрирани се 20 реинфекции. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Скапата струја му става катанец на големиот бизнис?

Високите сметки за струја можат да им ставаат клуч на врата на големите комбинати. За да не дојде до тоа, тие очекуваат да бидат дел од пакетот помош од Владата. Синдикатите предупредуваат дека ударот врз големата индустрија може да има катастрофални последици за економијата. Од Владата велат дека во моментов преговараат со неколку земји за увоз на стуја за помош на стопанството.

SlobodnaEvropa.mk 

Пендаровски: Државниот врв не разгледувал враќање на задолжителниот воен рок

Република Северна Македонија има професионална Армија, согласно потребите на земјата. Стратешка одлука која ќе продолжи да се применува и во иднина, исполнувајќи ги обврските како полноправна членка на НАТО, изјави претседателот на државата Стево Пендаровски. Тој за МИА, во врска со неговиот став по вчерашната изјава на началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, кој предложи враќање на задолжително служење на воениот рок, одговори дека државниот врв не ја разгледувал... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Во Босна и Херцеговина на полноќ почнува изборниот молк

Во Босна и Херцеговина на полноќ почнува изборниот молк, што ќе трае до затворање на избирачките места во недела. На општите избори граѓаните избираат нови членови на Претседателството на БиХ, претседател на Република Српска, пратеници за парламентот на БиХ, Народното собрание на Република Српска, парламент на Федерацијата БиХ и за собранијата на десет кантони во Федерацијата БиХ. На избирачкиот список се 3.368.666 гласачи, од кои 63.264 ќе гласаат преку пошта. Од Централната изборна комисија на... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Во новиот пакет санкции против Русија, ЕУ предвидува изземање за Западен Балкан

Како дел од новиот пакет санкции против Русија, министрите за енергетика на Европската унија најверојатно ќе одобрат мерка со која земјите од Западен Балкан се ослободуваат од ограничувањата на руската сурова нафта, која има за цел евентуално да го избегне заобиколувањето на санкциите. „За да се заштити енергетската безбедност на Западен Балкан, неопходно е да се предвиди отстапување што ќе овозможи транзит на руска сурова нафта преку гасоводот низ Хрватска, под услов таквиот транзит да остане во... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Отпорот кон ХПВ вакцини поголем од стравот од рак на матка

Иако во земјава секоја година просечно заболуваат по 150 жени од рак на грлото на матката, стапката на вакцинација против ХПВ односно вирусот кој ја предизвикува оваа женска болест е само 40 проценти. Лекарите апелираат до родителите да не се плашат да ги вакцинираат ќерките оти вакцината е безбедна

SlobodnaEvropa.mk 

Во самоубиствен напад во шиитската зона на Кабул загинале 19 лица

Во денешниот самоубиствен бомбашки напад во образовен центар во шиитска населба во главниот град на Авганистан, загинаа 19 лица, а 27 беа ранети, изјави портпаролот на началникот на полицијата во Кабул, назначен од Талибанците. Експлозијата во центарот во населбата Дашти Барчи населена со Хазари, претежно шиитско етничко малцинство, се случи во утринските часови, изјави портпаролот Калид Задран. Експлозијата се случи во училница преполна со ученици, рече Задран. Четворица загинати, десет повредени... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Хрватска ИГХ со руски газди веќе наплатила милион евра од тендери

По поништувањето на тендерот за надзор на изграбата на коридорите 8 и 10 кој го доби хрватската фирма ИГХ, за која вицепремиерот Груби изјави дека е во сопственост на Руси, на површина излезе дека институциите и претходно соработувале со нив. Имено, минатата година два тендера вредни милион евра ги добил конзорциум во кој членува и хрватската ИГХ.

SlobodnaEvropa.mk 

Путин му рекол на Ердоган дека акцијата на „Северен тек“ е акт на меѓународен тероризам

Рускиот претседател Владимир Путин во разговор со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган ги осуди наводните напади на гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море, кои, според за него се „чин на меѓународен тероризам“. Во телефонскиот разговор со Ердоган, Путин ги „изразил своите размислувања за невидени акти на саботажа, всушност меѓународен тероризам против Северен тек 1 и Северен тек втор“, се вели во соопштението на Кремљ. Шведската крајбрежна стража во четвртокот извести за четврто истекување... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Германскиот пратеник за Западен Балкан на средба со Вучиќ

Специјалниот пратеник на германската влада за Западен Балкан Мануел Сарацин, денеска во Белград ќе се сретне со претседателот на Србија Александар Вучиќ, соопшти Претседателството на Србија. Сарацин беше во Белград во средината на септември кога со Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ разговараше за ситуацијата во регионот, ноемврискиот самит на Берлинскиот процес и воспоставувањето заеднички регионален пазар. Билчик: Планот за консултации меѓу Русија и Србија е удар за процесот на пристапување во ЕУ... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

ЕУ пред договор за даноци за неочекувани добивки од енергијата

Земјите од Европската унија на денешниот министерски состанок треба да одобрат пакет итни мерки, вклучително и давачки за добивка за енергетските компании и намалување на побарувачката на електрична енергија. „Министрите треба да се надеваме дека ќе ја усвојат регулативата. Верувам дека земјите-членки ќе изразат прилично широка поддршка за текстот“, изјави официјален претставник на ЕУ, мислејќи на итните мерки предложени од Европската комисија овој месец. Како може Европа да ги ограничи цените на енергенсите? Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Собранието денеска треба да одлучува за продолжување на кризната состојба во енергетиката за уште шест месеци, од утре до крајот на април следната година, со оглед дека денеска истекува важноста на владината одлука за таа намена, што стапи во сила од почетокот на месецов. По петдневна комисиска расправа, на денешната 86. пленарна седница треба да се расправа за предлог-одлуките за одобрување на продолжување на рокот за постоење на кризна состојба на целата територија на државата, заради недостиг... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Советот за безбедност на ОН ќе расправа за инцидентот со гасоводите на Балтичко море

Советот за безбедност на ОН, по барање на Русија денеска треба расправа за истекувањето гас во Балтичкото Море над гасоводот Северен тек. Досега властите на Шведска и Финска пријавиле две истекувања гас на шведска и две на данска страна. Европа оцени дека тоа е „саботажа“, а Москва го отфрли ова тврдење како „глупаво и апсурдно“. Гасоводите Северен тек 1 и 2 во моментов не работат, но во цевките има гас. Сеизмолозите од Шведска и Данска соопштија дека снимиле силни експлозии во областа, поради што... Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Русија вели дека санкциите ја спречуваат да го одржува гасоводот за Турција и Балканот

Рускиот оператор на гасоводот што ги снабдува Турција и Балканот со природен гас соопшти дека ќе прекине некои работи за одржување и поправка, наведувајќи ги санкциите на Европската унија, потег што се заканува да ја продлабочи енергетската криза во Европа. Олег Аксјутин, директорот на South Stream Transport. South Stream Transport е холандска единица на гигантот за природен гас Газпром, контролиран од Кремљ, кој управува со гасоводот Турски тек што минува под Црното Море од Русија до Турција и кон Балканот и Централна Европа. Читать дальше...

SlobodnaEvropa.mk 

Времето денеска: сончево и топло со умерена облачност

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи од 21 до 30 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 27 степени.


АРТ-ТЕРАПИЯ ВЕЛИКАЯ СИЛА ИСКУССТВА

Бизнес из Белоруссии, Армении и Китая попал под санкции США за поддержку России

Наш вклад. Стартовал второй сезон Национального рэнкинга

Sabah: Евросоюзу придется принять любые энергетические условия РоссииНовости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта

Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в РоссииRu24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Ru24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Ru24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.
Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

США ввели санкции против семей Медведева, Мишустина и Шойгу

ВСК: пик продаж каско пришелся на февраль, в августе спрос на каско начал восстанавливаться после резкого падения

Терапевт Лапа посоветовала осенью держать в домашней аптечке морскую соль, сорбент и спреи

Россиянам напомнили об увеличении декретных и больничных выплат в 2023 году

Музыкальные новости

Невероятная победа в Кубке России: ФК «Оренбург» дома победил ФК «Динамо» (Москва) – 2:2 (серия пенальти – 4:3)

Выставка лауреатов конкурса «Музей экологического искусства»

Образовательный фестиваль Pro креатив Zakadrom открывается в Санкт- Петербурге!

В «Ленте» стартовала эмоциональная акция лояльности «Тикеры-токеры-2»

Новости России

США ввели санкции против семей Медведева, Мишустина и Шойгу

АРТ-ТЕРАПИЯ ВЕЛИКАЯ СИЛА ИСКУССТВА

Гисдоль: Работа в «Локо» обогатила меня, я давал установки на иностранном языке

В Польше считают, что потолок цен на российский газ не решит проблемы на рынках Европы

Экология в России и мире

Отпуск осенью: популярные направления для отдыха 

В «Кубке Кремля – Гордость России!» примут участие 106 пар

Schiaparelli, коллекция весна-лето 2023

Акция «Наш лес. Посади свое дерево» прошла в Реутове

Спорт в России и мире

Военком Кудрявцев назвал категории новосибирцев, мобилизованных в первую очередь

Волков: «У Алекно и Вербова разные методики, сейчас в «Зените» более лайтовая версия»

«Я развелся три дня назад»: что говорят о крахе пары Курникова — Иглесиас

Тель-Авив (ATP). Маннарино потерпел поражение в стартовом матче, Андухар вышел во второй круг

Moscow.media

Владимир Литвинов и Ольга Николаева: «Несмотря ни на что, мы будем продолжать танцевать»

Работники ГКУ МО «Мособлпожспас» приняли участие в проведении конкурса «Служба спасения Московской области глазами детей»

Сколько времени хакеры в среднем тратят на один взлом

Юмор из интернета 795Топ новостей на этот час

Rss.plus
СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *