10 декабря 2022 года
Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer
Декабрь
2022
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Новые комментарии

Все новости

Evropaelire.org 

Anëtari i KQZ-së: Nuk kemi rekomandim për shtyrje të zgjedhjeve

Anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Arianit Elshani, i tha Radios Evropa e Lirë, se ky institucion ka vendosur që të mos ketë rekomandim për shtyrje të zgjedhjeve në veri. “Nuk është mandat i yni që të rekomandojmë shtyrjen e zgjedhjeve”, tha ai. KQZ-ja, sipas tij, do t’i dërgojë sonte një raport presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, lidhur me zgjedhjet që janë caktuar të mbahen më 18 dhjetor. “Është një raport vetëm informues për procesin zgjedhor... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Chollet: Besojmë se bisedimet do të çojnë në njohje reciproke mes Kosovës e Serbisë

Këshilltari i lartë i Departamentit të Shtetit, Derek Chollet, tha se Shtetet e Bashkuara besojnë se bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë do të çojnë në njohje reciproke.  Në një intervistë për Zërin e Amerikës, Chollet, tha po ashtu se dialogu që ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian, është “element kritik” në rrugën e Kosovës drejt integrimeve evropiane. “Ne duam ta shohim Kosovën të vazhdojë në rrugën drejt integrimit më të madh evropian dhe një nga mesazhet që doli nga takimi shumë i rëndësishëm... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Për kthimin e forcave serbe në Kosovë “vendos KFOR-i”, jo Beogradi

Një ditë pasi autoritetet në Serbi thanë se po shqyrtojnë dërgimin e forcave të tyre të sigurisë në Kosovë, nuk dihet shumë nëse dhe në çfarë mënyre do të mund të bëhej një gjë e tillë.   Në përgjigje, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se “në territorin e Republikës së Kosovës nuk do të ketë kurrë më policë dhe ushtarë të Serbisë”.   Me paralajmërimin e tyre, autoritetet në Beograd iu përgjigjën pranisë së shtuar të Policisë së Kosovës në pjesën veriore të vendit, e cila është e banuar me shumicë serbe. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Normalitet i tensionuar në veri

Të mësuar me tensione - kështu shprehen disa qytetarë të Mitrovicës së Veriut, të anketuar nga Radio Evropa e Lirë. Në pjesën veriore të Kosovës - e populluar me shumicë serbe - ka ditë që është tensionuar situata. Në prag të zgjedhjeve lokale të 18 dhjetorit atje, janë shënuar edhe disa incidente me armë zjarri dhe shok bomba. Një zyrtar i Policisë së Kosovës është plagosur.

Evropaelire.org 

Në sytë e qytetarëve partitë politike paraqesin burim dezinformatash

Hulumtimi që ka realizuar Instituti për Studime të Komunikimit ka nxjerrë në pah se qytetarët e Maqedonisë së Veriut konsiderojnë se partitë politike janë ato që më së shumti shpërndajnë dezinformata. Në bazë të këtij hulumtimi të realizuar në tetor, i cili është pjesë e projektit “Shfrytëzo fakte”, 47 për qind e qytetarëve vlerësojnë se lajmet rrejshme burojnë nga partitë politike, përkatësisht politikëbërësit dhe në vendin e dytë janë renditur mediat me 28 për qind. Qytetarët e anketuar janë... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Lidhjet e ish-policëve serbë të Kosovës me Beogradin

Ish-zyrtarët e lartë në Policinë e Kosovës, Nenad Gjuriq dhe Aleksandar Filipoviq, kanë plotësuar “kërkesat” e nënkryetarit të Listës Serbe, Milan Radoiçiq, për çka më pas janë “shpërblyer”, tregojnë të dhënat e një institucioni të sigurisë në Kosovë, në të cilat ka pasur qasje Radio Evropa e Lirë. Radoiçiq është në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për shkak të dyshimit për përfshirje në krimin ndërkombëtar. Gjithashtu, më 9 dhjetor, Britania e Madhe ka vendosur sanksione kundër tij... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Putin: Këmbimet e të burgosurve me SHBA-në janë të mundshme

Presidenti rus, Vladimir Putin, më 9 dhjetor, tha se këmbimi i mëtejmë i të burgosurve ndërmjet Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Rusisë është i mundur dhe se kontaktet midis shërbimeve të inteligjencës të të dyja vendeve do të vazhdojnë. Putin foli në një konferencë shtypi në Bishkek të Kirgizisë, një ditë pasi Shtetet e Bashkuara dhe Rusia, në këmbim të të burgosurve, këmbyen tregtarin rus të armëve, Viktor Bout, me basketbollisten amerikane, Brittney Griner. “Po, gjithçka është e mundur”, tha Putin. Читать дальше...

Evropaelire.org 

Presidenca në pritje të raportit të KQZ-së për zgjedhjet në veri

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është në pritje të raportit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), që më pas të marrë vendim që të shtyjë ose jo zgjedhjet në katër komunat në veri. Kështu tha për Radion Evropa e Lirë, Bekim Kupina, këshilltar për media i presidentes Osmani.  Zgjedhjet për kryetarë të komunave në veri të Kosovës janë caktuar që të mbahen më 18 dhjetor.   Debati lidhur me shtyrjen ose jo të zgjedhjeve në veri është nxitur pasi në komunat veriore në ditët e fundit... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Petkoviq: Formimi i Asociacionit është obligim e jo dëshirë e Kurtit

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviq, tha se Asociacioni i komunave me shumicë serbe nuk është vetëm dëshirë, por nevojë e të gjithë serbëve në Kosovë. Këto deklarata Petoviqi i bëri më 9 dhjetor, pasi paraprakisht kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi para deputetëve të Kuvendit të Kosovës, se nëse Serbia dëshiron që të formohet Asociacioni, duhet të njohë pavarësinë e Kosovës. “Formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe nuk është çështje e dëshirës së Albin Kurtit... Читать дальше...

Evropaelire.org 

Bërnabiq: Serbia synon të kërkojë kthimin e trupave në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, deklaroi se Serbia synon të kërkojë kthimin e një numri të caktuar trupash në Kosovë. Gjatë një deklarimi për media nga aeroporti “Nikolla Telsa” në Beograd, Bërnabiq tha se veprimet e homologut të saj kosovar, Albin Kurti, “na sollën në prag të konfliktit të armatosur”. “Në këto rrethana, Serbia ka të drejtën dhe synimin, sipas rezolutës 1244, të kthejë një numër të caktuar trupash në Kosovë”, theksoi Bërnabiq. Bërnabiq u bëri thirrje shteteve në botë që të respektojnë këtë të drejtë... Читать дальше...


Представитель Госдепа Патель: США нечего объявить по вопросу выдаче виз в РоссииНовости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта

Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в РоссииRu24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Ru24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Ru24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Ru24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.
Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Соседов упрекнул «выжившую из ума» Вайкуле за слова о содержании России и СССР

КЛЮЧАВТО приглашает на российскую премьеру Mazda CX-4

МК: Безоружные батальоны будут защищать пограничные районы РФ

Представитель Госдепа Патель: США нечего объявить по вопросу выдаче виз в России

Музыкальные новости

Более 20 самолетов вылетели из Пулково с опозданием до получаса из-за снегопада 9 декабря

Mash: Виктора Бута вместе с женой и мамой увезли домой из аэропорта Внуково

Владимир Путин про новую волну мобилизации и проблемы в зоне СВО

Проза Андрея Малышева

Новости России

Представитель Госдепа Патель: США нечего объявить по вопросу выдаче виз в России

Собянин осмотрел строящуюся станцию «Новаторская» Троицкой линии метро

Соседов упрекнул «выжившую из ума» Вайкуле за слова о содержании России и СССР

КЛЮЧАВТО приглашает на российскую премьеру Mazda CX-4

Экология в России и мире

Почему любовь к бокалу в день - повод пройти «техосмотр» организма

Ни Азербайджан, ни азербайджано-турецкий тандем не осмелятся перейти Аракс. Иранский стальной кулак раздавит их - Вардан Восканян

32 страны: составлен полный список направлений, куда из России летают прямые рейсы

Председатель ФОМС Илья Баланин сообщил, что за 10 месяцев 2022 года диспансеризацию прошли 41 млн человек, в том числе – более 100 тысяч жителей Архангельской области

Спорт в России и мире

"Цель проста: становиться лучше". Андрей Рублёв - о сезоне-2023

Новак Джокович высказался об итогах сезона-2022

ATP оштрафовала «Уимблдон» на $ 1 млн за отстранение россиян

Рублев и Берреттини узнали соперников по финалу парного турнира в Эр-Рияде

Moscow.media

СОТРУДНИЦА "СЛИЛА" В СЕТЬ СТРАННОЕ "ТЕСТИРОВАНИЕ" ЗА 4 ЧАСА ДО ПОЖАРА В ТЦ "МЕГА ХИМКИ"

Очередная информационная провокация Азербайджана против Ирана - в Баку заявили о якобы «тайной» поставки иранского оружия Еревану

Техническая готовность объектов БКД в Иркутской области составляет 95 %

Вечер в Карелии...Топ новостей на этот час

Rss.plus
СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *