Шавкат Мирзиёев Ғазони тиклашга Ўзбекистон ёрдам беришини маълум қилди
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Фаластиннинг Ғазо секторида вайрон бўлган инфратузилмани тиклашга баҳоли қудрат кўмак беришга тайёр эканини маълум қилди. Хусусан, уй-жой бинолари, болалар боғчаси, мактаблар ва шифохоналарни қуриш ишларида амалий ёрдам кўрсатиш имконияти борлиги таъкидланди.
Бу баёнот 19 февраль куни Вашингтонда ўтган «Тинчлик кенгаши»нинг биринчи саммитида янгради. Давлат раҳбари ушбу тузилмани ташкил этиш бўйича тинчликпарвар ташаббус қўллаб-қувватланганини ва уни муваффақиятли амалга ошириш жараёнида Ўзбекистон фаол иштирок этишга тайёрлигини қатъий билдирди.
Президентнинг фикрича, «Тинчлик кенгаши» иши Ғазо секторида иқтисодий ва ижтимоий тикланишга хизмат қиладиган ижобий муҳит яратиши мумкин. Шу билан бирга, ташқи бошқарувга оид ҳар қандай механизм, энг аввало, сектор аҳолисининг ички қўллаб-қувватловига суяниши шартлиги алоҳида урғу билан айтилди. Чунки тикланиш жараёни қоғозда эмас, одамлар ишончи ва биргаликдаги ҳаракатлар билан барқарор бўлади.
Шавкат Мирзиёев барча томонларнинг мувофиқлаштирилган, бир мақсадга йўналтирилган қадамлари можародан кейинги қайта қуриш ишларини изга солишини, Ғазони тезкор ва тизимли тиклаш учун зарур шароит яратишини таъкидлади. Ана шу ёндашув доирасида Ўзбекистоннинг амалий ёрдам беришга тайёрлиги ҳам очиқ айтилди: уй-жойлар, болалар боғчалари, мактаблар ва шифохоналарни барпо этиш йўналишида ўз ҳиссасини қўшиш нияти бор.
Президент саммит ҳақида гапирар экан, бу йиғилиш Яқин Шарқдаги вазиятни яхшилаш, тинчликни мустаҳкамлаш йўлида халқаро бирдамликнинг ёрқин намунаси эканини қайд этди. Унинг қўшимча қилишича, бу имкониятдан фойдаланиб, иқтисодиёти тикланаётган, аҳолиси муносиб яшайдиган янги Ғазони барпо этиш учун ҳаракат қилиш керак.
Маълум қилинишича, Вашингтондаги «Тинчлик кенгаши» саммити АҚШ президенти Доналд Трамп раислигида ўтмоқда. Унда 20 дан ортиқ давлатдан делегациялар иштирок этяпти.
Қисқаси, бу сафарги мурожаатда бир фикр жуда равшан: тикланиш — фақат бинолар эмас, у умид ва ҳаётни қайта йўлга қўйиш демак. Агар ҳамма томонлар келишилган тарзда ҳаракат қилса, Ғазо учун янги саҳифа очилиши мумкин.