Мы в Telegram
Добавить новость
Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Komunistička prošlost kao turistička atrakcija u Rumuniji

Komunistička prošlost kao  turistička atrakcija u Rumuniji

Decenijama nakon svrgavanja s vlasti diktatora Nikolaja Čaušeskua, znamenitosti iz vremena komunizma postaju turističke atrakcije u Rumuniji.

Kristijan Skutariu se nasmejao na pitanje zašto 400 turista dnevno staje u red kako bi posetili Vilu Čaušesku, u kojoj radi kao vodič.

"Zato što većina stranaca nije imala priliku da doživi komunizam", odgovorio je. "Oni nisu preživeli takve stvari, pa im je to teško da shvate, ali su veoma radoznali."

U vili u Bukureštu višedecenijski diktator Nikolaj Čaušesku i njegova porodica živeli su na visokoj nozi, okruženi velikom baštom po kojoj su šetali paunovi i tajna policija, dok su se građani i građanke Rumunije svakodnevno suočavali sa nestašicama, ograničenjima i represijom.

Rezidencija je otvorena za javnost kao muzej 2016. godine, ali je već na listi 10 najpopularnijh turističkih mesta u Rumuniji.

Skutariu je rekao Radiju Slobodna Evropa da su dve trećine posetilaca stranci i, dok pandemija korona virusa nije zaustavila putovanja, da je njihov broj svake godine rastao za 25 odsto.

Slična priča prati u posledenjoj deceniji i ogromnu Palatu parlamenta u Bukureštu, Čaušeskuov mega-projekat.

Godine 2013. nešto malo manje od 150.000 posetilaca, među kojima više od 80 odsto stranaca, prošetalo je hodnicima impozantnog zdanja. Već 2018. taj broj je skočio za 80 odsto - na 260.000 posetilaca godišnje.

Rast broja poseta Palati parlamenta u Bukureštu premašio je porast broja stranih turista koji su putovali u zemlju u istom periodu i koji je iznosio 65 odsto.

Vlad Čičiudean je jedan od vodiča u Bukureštu.

"Posle [Rumunske revolucije 1989.], nismo želeli ništa da imamo sa sećanjima na komunizam. Hteli smo da ga izbacimo iz naših života", priča naš sagovornik.

Međutim, vremenom, posebno nakon što je pristupanje Rumunije Evropskoj uniji 2007. godine olakšalo ulazak u zemlju, mnogi su u toj prošlosti videli priliku.

"Pomislili smo: 'Hmm, OK, ove stvari se prodaju'", pojasnio je turistički vodič.

Zbog toga se poslednjih pet godina, kako kaže Čičiudean, otvorilo nekoliko muzeja i turističkih atrakcija širom zemlje na temu komunističke prošlosti Rumunije.

"Većina Rumuna ne razume zašto stranci žele da znaju toliko o komunizmu. Međutim, ako postoji interesovanje, naše je da to iskoristimo i pretvorimo u prednost", naglasio je.

Rumunija je prigrlila zainteresovanost stranih turista za relikte iz vremena komunizma.

Međutim, to nije slučaj sa svim bivšim komunističkim državama u Evropi.

U Albaniji, na primer, rezidencije staljinističkog diktatora Envera Hodže su do danas zatvorene za javnost.

Dok je estetika velelepnih sala parlamenta i luksuza rezidencije Čaušesku evidentno privlačna mnogima, i zabačena mesta beleže hiljade poseta turista zainteresovanih za obeležja komunističke prošlosti Rumunije.

U Targovištu, malom gradu 70 kilometara severozapadno od Bukurešta, oko 4.500 uglavnom stranih turista je 2022. platilo da uđu u dvorište gde je streljački vod ubio Čaušeskua i njegovu suprugu Elenu 25. decembra 1989. godine.

U intervjuu 2013. godine, kada je kasarna u Targovištu otvorena za javnost, predsednik lokalnog veća Adrian Tutuianu rekao je za agenciju Frans pres (AFP ) da je mesto pogubljenja "još jedno sredstvo za privlačenje turista", za koje je očekivao da će "dobro uticati na privrednu aktivnost regiona".

Turistkinja koja je posetila mesta u Targovištu 2018. godine opisala je kako se osećala dok je prolazila kroz najvažnije tačke "turizma iz mračnog perioda" komunističke ere Rumunije.

"Imala sam knedlu u grlu kada sam videla te jednostavne, smrdljive sobe, crveni telefon i zid uz koji su streljani“, napisala je u onlajn recenziji.

„Kada sam to videla, osećala sam se kao da su se [pogubljenja koja su okončala komunističku vlast u Rumuniji] dogodila pre nekoliko, a ne 29 godina."

Nikolae Čaušesku je bio na vlasti u Rumuniji od sredine šezdesetih godina prošlog veka do revolucije 1989. godine, kada je pogubljen sa suprugom Elenom. Tokom vladavine je uspostavio kult ličnosti, zabranio abortus i uz pomoć tajne policije Sekuritatee se obračunavao sa političkim neistomišljenicima.

Početkom osamdesetih godina, njegov plan otplate dugova doveo je do ekstremne nestašice hrane, goriva, energije, lekova i drugih osnovnih potrepština, što je bio jedan od razloga za revoluciju, u kojoj je, prema podacima BBC-a, ubijeno preko hiljadu ljudi.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Библиотечный бульвар «Любуюсь и горжусь тобой, любимый город» ко Дню города Симферополя

Минтранс Подмосковья напомнил способы избежать ДТП с дикими животными

Геополитика новых морских маршрутов: в Европе стали думать о Севморпути вместо Суэцкого канала из-за хуситов, пишет Foreign Policy

В МЧС предупредили о высокой пожароопасности в Москве в ближайшие дни

Музыкальные новости

Стали известны все участники РПЛ сезона-2024/2025

"Евро-Футбол.Ру": "Спартак" не будет подписывать камерунского форварда Абубакара

В Москве прошла премьера документального фильма "Мамы и дети"

Бизнес в объективе. На столичных вокзалах открылась мультимедийная выставка

Новости России

Суд в Москве арестовал экс-футболиста Басиса по запросу Германии

Андрея Иванова переизбрали главой Одинцовского округа

Команда «Ахмат» победила в первом этапе регаты имени Игоря Ченцова на ПМЭФ

Guardian: Ученому Култхарту запретили исследовать загадочное заболевание мозга

Экология в России и мире

3 детские зубные щетки "Ревилайн" по цене 2 в магазине "Ирригатор.ру" ко Дню защиты детей

Доктор Кутушов назвал болезни, которые поджидают отдыхающих у водоёмов

Улыбка сделала слушателя «Юмор FM» миллионером

Студия Звукозаписи в Москве. Создание Песен, Музыки, Аранжировок.

Спорт в России и мире

Синнер повторил достижение Джоковича и Надаля по победам на "Больших шлемах"

Российские ракетки сообразили на троих // Даниил Медведев, Мирра Андреева и Элина Аванесян дружно вышли в 1/8 финала теннисного Roland Garros

После поражения де Минору россиянин Медведев завершает выступление в престижном теннисном турнире

Теннисистка из Пятигорска вышла в четвёртый круг турнира Большого шлема

Moscow.media

В филиалах АО "Желдорреммаш" прошли мероприятия ко Дню защиты детей

Дизельный, рамный, с блокировками. Новый внедорожник скоро появится в России

ALMI Partner подводит итоги ЦИПР-2024

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Свыше 5,2 миллиона жителей Московского региона получают набор социальных услуг в натуральном виде







Топ новостей на этот час

Rss.plus





СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *