Фестивали на коренните жители: 3 начина да купонясваш в Сибир през лятото

1. Фестивалът "Светът на Сибир" – всички народи на Русия в един ден

Снимка: Matthew Traver

Кога: 7-9 юли 2017 г. Къде: село Шушенское, Красноярски край

Шосето Красноярск – Шушенское. Пред прозореца на автобуса равнините се редуват с гористи хълмове, хълмовете – със силуети на кратери и степи с древни могили.

Матю Тревър, екстремен пътешественик, фотограф и оператор от Лондон, вече два дена и половина е на път. Той пътува от най-високата точка на Сибир, връх Белуха, към село Шушенское в Красноярския край, за да посети международния етно фестивал за музика и занаяти "Светът на Сибир".

Една част от гостите се настаняват в старинните селски домове на Новото село, а друга – в детския оздравителен лагер, в който креватите са с пружини, а закуската в столовата е оризова каша с вкус на "съветско детство". Матю си избира палатковото селище: там го очаква превърналият се в навик сибирски походен живот – гора, комари и нощни събирания около огъня.

Фестивалното утро започва с обреди. На разсъмване девойки събират росата от тревата и с нея си измиват лицата, а след това плетат венчета от ароматни билки и заплитат в косите си цветя.

В "Света на Сибир" традиционни носии обличат не само артистите и занаятчиите, но и гостите. Пътешественикът от Лондон отбелязва, че "…през всичките си 30 години никога не съм виждал толкова разнообразна демонстрация на култури, народи и народни носии. Само за един ден гледане и слушане на цялата музика в "Светът на Сибир" научих и видят традиционните компоненти на места като Беларус, Украйна, Тува, Бурятия, Якутия, Чукотка, татарите, чечените, калмиките, молдовците, алтайците, ненеците и още толкова много", спомня си Матю.

Да останеш гладен в "Света на Сибир" е трудна работа: гостите се гощават с шурпа – чорба от месо със зеленища и едро нарязани зеленчуци, лагман – голяма чиния с фиде и месо, различни пироги с пълнеж от зеле, сирена или есетрово месо.

За британеца обаче най-необичайни от местната кухня се оказват супите: "Смятам, че в руската кухня има едно специално нещо – супите! Солянката ми се струваше много наситена на вкус, но миналата година за първи път опитах окрошка и мисля, че нейният вкус е просто уникален заради кваса, който е част от състава ѝ. Не се сещам за друга супа в Европа, която да прилича на руската окрошка.

2. "Тун Пайрам" – хакаски празник на първия айран

Снимка: Михаил Маклаков

Кога: 1-2 юли 2017 г. Къде: Сагайската поляна край град Абакан, република Хакасия

Айранът е млечно-кисела напитка, задължителна част от менюто на животновъдите. Той се прави от края на юни, когато с появата на зелена трева домашните животни започват да дават първото си мляко. Първият айран символизира началото на ситото време за номадите, затова се празнува с размах – обреди, народни игри, съревнования, песни и танци.

Сагайската поляна, на 95 км от Абакан, е изпълнена с хиляди хора. Музикантите свирят на народни инструменти, изпълняват гърлено пеене и песни на родния си език. Звуците на дайрето и тувинското гърлено пеене хоомея се усещат особено мощно в откритата степ.

Снимка: Михаил Маклаков

Гюнтер Кройцер, пътешественик  от Австрия, който е бил в Хакасия, разказва: "Най-много ми хареса природата на Хакасия. Когато гледаш недокоснатите от цивилизацията сибирски пейзажи с техните безкрайни хоризонти, осъзнаваш, че и твоите хоризонти стават също толкова широки".

Най-важната част от празника е конкурсът на айрана. Жените варят айран и с него черпят гостите, за да могат те да усетят различните вкусови нюанси на напитката. В разтопената от слънцето степ чаша прохладен пенлив айран е спасение от жегата. Преди да пият айран, хакасите му пеят тахпахи – хвалебствени песни.

Снимка: Михаил Маклаков

Гостите опитват хакаска храна – овнешки бульон мюн, месна супа с булгур от ечемик чарба угрей и вряща сметана с брашно и яйца потха: "За първи път в живота ми харесва овнешко – опитах го в националната хакаска супа, която предлагаха на фестивала", казва Гюнтер.

3. Игрите на евразийските народи – дружелюбната борба на най-силните

Снимка: Александра Мудрац / ТАСС

Кога: 15-18 юни 2017 г. Къде: село Еланци, Иркутска област

Игрите на евразийските народи са етнокултурен фестивал, на който мъжете се състезават по сила и ловкост, а жените – по красота. Провежда се веднъж на две години. Мястото е избрано от хората още в древността – свещените хълмове Йохе Йорд и Бага Йорд на 8 км от село Еланец в Иркутска област.

Снимка: Александра Мудрац / ТАСС

Под побелялото от летния зной небе разгорещени борци си мерят силите, а ездачи си организират конни надбягвания. Стрелците стрелят по мишени с традиционни лъкове. Силовите атлети пък минават през тежко изпитание – трябва да вдигнат и пренесат камък, тежащ 110-125 кг.

Снимка: Александра Мудрац / ТАСС

Преди векове победителите в тези състезания били награждавани с домашни животни или с брак с най-красивото момиче. Французойката Изабел с увлечение наблюдава националната борба на участниците от Бурятия. "Аз знам за Олимпийските игри, но тук видях непознати видове спорт!".

Снимка: Александра Мудрац / ТАСС

Освен състезанията, главното събитие на празника е Йохор – обредно хоро на евразийските народи около свещен хълм. За да бъде обхванат той, са необходими 700 души. Липсата на желаещи да танцуват до сутринта, хванати за ръце с множество непознати, не се усеща. Например на празника през 2015 г. се извивах хоро в три кръга от 5 хиляди гости.

Снимка: Александра Мудрац / ТАСС

Изабел казва, че "да се добереш дотук не е толкова просто, няма го този комфорт, с който са свикнали чуждестранните туристи. Но за мен това пътешествие се оказа неочаквано приятно. За мен бе откритие, че в Сибир се среща такова разнообразие от етноси, притежаващи нещо уникално, което в Европа не може да се види".

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Абакане, в Хакасии и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Абакане

Ria.city

В преддверии празднования Дня России в филиале «Красноярский» прошел флешмоб

Депутаты Хакасии поддержали изменения в налоговом законодательстве

В Хакасии ещё 5 выпускников сдали ЕГЭ на 100 баллов

Бывший министр энергетики может стать депутатом Госдумы от Хакасии

Музыкальные новости

Сыграть свою лучшую игру. Денис Мацуев рассказал, где искать гениев

Николай Цискаридзе представит в Кремле выпускные концерты Академии Русского балета

Диане Шурыгиной исполнилось 25 лет

Названы популярные у россиян авиа- и ж/д направления в День России

Новости Абакана

На юге Красноярского края очистили горный хребет Борус от мусора

В Абакане на училище олимпийского резерва установили две мемориальные доски

Жителям Хакасии напомнили о необходимости быть бдительными

В преддверии празднования Дня России в филиале «Красноярский» прошел флешмоб

Экология в Хакасии

Пегас сделал важное заявление о будущих турах на предстоящий зимний сезон

Комплект зубных щеток для детей Revyline S4800 "Чебурашка" появился в филиале бренда в Уфе

Куда россияне теперь ездят на отдых: составлен реальный список стран и российских регионов, пользующихся спросом

Маршруты и экскурсии: уникальная экспедиция по Новгородской области

Спорт в Хакасии

Дзюба заявил, что был бы теннисистом уровня Сафина

Глава ATP вручил Яннику Синнеру награду первой ракетки мира

Итальянский теннисист Синнер стал лучшей ракеткой мира в рейтинге ATP

Испанец Карлос Алькарас выиграл Открытый чемпионат Франции по теннису

Moscow.media

Филиал № 4 ОСФР по Москве и Московской области информирует: Родители 308,9 тысячи детей в Московской области получают единое пособие

Северные ночи...

Вечерело...

«Школа вожатых» прошла в школе №7 в Реутове







Топ новостей на этот час в Абакане и Хакасии

Rss.plus





СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *