Добавить новость
World News in Czech
Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer


Июль
2023

Новости за 10.07.2023

Vesmír 

„Školičky“

Školička, tedy zděná provizorní dvoutřídka, je fenomén známý hlavně v Praze. Právě v hlavním městě, kde se podle jedné dokonce jmenuje i ulice (U Školičky, Praha 9 – Libeň), jich bylo postaveno nejvíce. Podle projektu Prázdné domy je v Praze najdeme na více než padesáti adresách, a to v několika základních sestavách.

Vesmír 

Jiří Moravec: Za neznámými tvory amazonských lesů

Kniha vypráví o zkušenostech a přírodovědeckých poznatcích, které získal autor, zoolog Národního muzea, během čtyřiadvaceti výzkumných cest do deštných lesů nížinné Amazonie, mlžných lesů And či suchých plání Altiplana.

Vesmír 

Paul Davies: Co žere vesmír?

Sám autor, zkušený popularizátor, kosmolog a astrobiolog Paul Davies, jemuž u nás vyšlo již více knih, například Podivné ticho, Kosmický jackpot, Poslední tři minuty a další, nazývá svou poslední knihu vědeckou detektivkou. Inspirací je souhvězdí Eridanu, které vypadá jako obr ukusující kus vesmíru.

Vesmír 

Fyzika a porozumění světu

I v češtině existuje řada učebnic, přehledů a knih věnovaných středoškolské fyzice. Proč psát další? Jedním z důvodů může být zacílení na různé skupiny učitelů a studentů. Dalším pak, že každému studentovi i pedagogovi může vyhovovat jiná forma výkladu. Proto je rozmanitost v nabídce učebnic a knih věnovaných středoškolské fyzice velmi důležitá. Pestrost je důležitá i pro ty, kteří se chtějí k celkovému přehledu základů fyziky vrátit v pozdějším věku.

Vesmír 

Brášek mámu pohlazuje

Po tom, jak je možné, že se dítě naučí říkat i věci, které předtím nikdy neslyšelo, pátrají různé lingvistické teorie. Známá je ta spojená s generativním přístupem Noama Chomského, která jednoduše řečeno tvrdila, že jazyk je vrozený a zčásti předprogramovaný. Tohle pojetí je zpochybňováno už přes sedmdesát let, ale otázka, jak děti dokážou samy tvořit tolik slov a vět, zůstává jednou z těch nejdráždivějších.

Vesmír 

Klíčivost prastarých semen

Též semena mohou býti zajímavým předmětem pro archeologa a zároveň mohou poskytnouti hospodáři příklad, jak dlouho mnohá podržují klíčivost. Majitel hrabství Lerchenborgu v Dánsku přivezl sebou pšenici z Italie, která byla nalezena v sesutinách Pompejí.

Vesmír 

Umělé chlazení vzduchu v budovách velkých měst

Ph. Delahay uveřejnil v Revue industrielle některé podrobnější zprávy o novém podniku v městě Saint Luisu (Missouri) a Denveru (Colorado). V těchto místech rozvádí se potrubím zhuštěný ammoniak podobnými stroji, jichž se užívá ku výrobě ledu, který vzduch okolní ochlazuje. „Chladírna“ ...

Vesmír 

Nález střepů popelnice

V Hlubočepích, v jedné z četných jeskyň „U lesíka“ jsem nalezl zbytky jakési nádoby, pravděpodobně popelnice. Popelnice byla úplně rozpadlá, pravděpodobně následkem vlhka v jeskyni...

Vesmír 

Kladivo na leukémie

Leukémií, kterým se někdy říká „rakovina krve“, existuje spousta druhů. Obvykle je dělíme podle toho, z jakého buněčného progenitoru pocházejí (na myeloidní a lymfoidní), a podle toho, jaký mají nástup a prognózu (na akutní a chronické).

Vesmír 

Na pranýři růst

Článek „Růst, či nerůst: Co se skrývá za ekonomickým růstem?“ (Vesmír 102, 150, 2023/3) přinesl srozumitelné, ale dosti konzervativní pojednání fenoménu ekonomického růstu. Prezentuje jeho konvenční chápání v ekonomii hlavního proudu, ale nezmiňuje jiné perspektivy a problémy, na které poukazují. Především však opomíjí realitu světa kolem nás.

Vesmír 

Roztodivný valoun

Nedávno jsem na zavážce nad Petzoldovým lomem v katastru obce Srbsko nalezl zajímavý kámen; zdá se mi, že jde o pěknou ukázku stromatolitu. Přikládám fotografii nálezu a prosím o jeho posouzení.

Vesmír 

Fieldsovy medaile 2022

Za nejvyšší ocenění v matematice se považuje Fieldsova medaile, udělovaná na Matematickém kongresu, který se koná každé 4 roky. Poprvé byly uděleny 2 ceny na kongresu v roce 1936 a po válečné přestávce pak na každém kongresu od roku 1950 nejvýše čtyři ceny. Na rozdíl od Nobelovy ceny...

Vesmír 

Co zabilo Mozarta

Už 232 let trvá vědecký spor o příčinu smrti skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Za tu dobu vzniklo téměř 150 různých lékařských diagnóz, které si mnohdy protiřečily. Moderní výzkumy se opírají o lebku, připisovanou Amadeovi, obsahující stopy závažného poranění, jehož dlouhodobé následky mohly život geniálního skladatele výrazně zkrátit.

Vesmír 

Klíště: biologie a medicína

„Na našem oddělení hospitalizujeme každoročně víc pacientů s klíšťovou encefalitidou, než je hospitalizováno v celém Rakousku,“ řekl v naší květnové diskusi o klíšťatech Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice. Čím to, když v počtu infikovaných klíšťat dramatické rozdíly nejsou?

Vesmír 

Grafen ve velkém měřítku

Známe to všichni, že něco všedního v sobě může skrývat něco nevšedního. Tužku používáme už pět set let, a není to tak dávno, co jsme zjistili, že se v tuze ukrývá neobyčejný materiál. Jen ho z ní vytáhnout. A o tom je tento příběh…

Vesmír 

Kosmické záření měří proměny povrchu Země

Ještě před několika dekádami bylo velmi obtížné přesněji odhadnout, kdy a jak rychle se některé části kontinentální kůry vyzdvihly, jak rychle (a jakým geologickým procesem) byly erodovány či kdy z nich ustoupilo zalednění. Měření kosmogenních nuklidů v půdě a horninách zásadně změnilo naše chápání tempa proměn zemského povrchu.

Vesmír 

Dlouhá cesta družicových snímků

S družicovými snímky se obvykle setkáváme při prohlížení map na internetu a pozorní čtenáři Vesmíru již také vědí o jejich využití v geologii, ochraně přírody a jiných vědních oborech. Snímky, se kterými pracujeme, se ale značně liší od toho, co družice na oběžné dráze svými senzory zachytí. Co všechno se s družicovým snímkem musí stát, abychom jej mohli používat?

Vesmír 

Uran a jeho zásoby

Bylo v minulosti už všechno vytěženo? Zůstaly nám zde jenom haldy, opuštěná důlní díla a ekologické zátěže? Nebo jsme se, podobně jako celá Evropa, spolehli na dovoz levných surovin a nehledali doma nové příležitosti s využitím moderních technologií a výsledků vědeckého výzkumu, a stali se tak závislí na státech, které k nám nemusejí být vždy přátelské a mohou naší závislosti využít?

Vesmír 

Co jsou zač pohlavní chromozomy

Určení pohlaví, tedy zda se organismus během svého vývoje vydá na cestu k samci, nebo k samici, je jedním z nejdůležitějších okamžiků v životě. U většiny živočichů padne toto zásadní rozhodnutí pouze jednou a bývá nevratné. Mohlo by se zdát, že u tak klíčového procesu evoluce našla jedno ideální řešení, kterého se zúčastní všichni. Kdepak.

Vesmír 

Potíže s oceánským THC

Zkratka THC, v oceánografických kruzích stejně známá jako její ekvivalent mezi příznivci konopných rozkoší, označuje termohalinní výměník – klíčový zdroj cirkulace oceánických vod a s lehkým rozšířením i paradigmatický koncept klimatické homeostaze naší planety. V dnešní době, kdy rozličné tradiční výklady padají jako mouchy po dešti, panují i kolem konceptu THC pochyby a nejasnosti.

Vesmír 

Navigace a mapy z druhého konce světa

Evropský charakter navigace a orientace v mapách jsou už dnes nedílnou součástí globálního paradigmatu v kartografii. Na druhém konci světa však stále existují, nejen v kolektivní paměti, jiné kulturní varianty porozumění geografickému prostoru.

Vesmír 

Měřítko, rozsah, zrno a ryby jako lesní rostliny

Člověk se pomocí vědeckých pozorování snaží co nejlépe popsat svůj mnoharozměrný svět. výsledky však ovlivňuje měřítko, úhel pohledu. na volbě měřítka je silně závislé i měření biodiverzity – přírodní rozmanitosti.

Vesmír 

Námořní dějiny Čech a Moravy

Nepočítáme-li několik let, během nichž král Přemysl Otakar II. rozšířil svou moc až k Jaderskému moři, mohli obyvatelé českých zemí sotvakdy pokládat některé pobřeží za „své“, a tím méně si činit nárok na území ležící za nimi. To ale neznamená, že by se jich dění na hladinách moří a oceánů netýkalo.

Vesmír 

I suchozemci Češi zkoumají moře

Mořský výzkum sice nepatří v České republice k běžným oborům, přesto má poměrně dlouhou tradici. První návrh na založení vlastní české výzkumné mořské stanice se zrodil v roce 1909.

Vesmír 

Vznášení s trilobity

S více než 21 tisíci popsanými druhy byli trilobiti významnou složkou prvohorních mořských ekosystémů. krunýř těchto členovců byl zpevněn uhličitanem vápenatým, což z nich dělalo ideální kandidáty pro fosilizaci. fascinující je, že takto zpevněný krunýř měly už i drobné trilobití larvy, menší než tečka na konci věty. díky tomu jsou trilobiti jedni z mála vymřelých živočichů, u nichž známe vývojová stadia od larev až po dospělce.


Воспитанники школы искусств в Химках получили награды на фестивале им Чайковского

Два корпуса и поликлиника в подмосковном ЖК «Пригород Лесное» готовы на 70%

Оркестр «Русская филармония» исполнит хиты Queen

Дорожники приступили к расширению трассы Р-158 в Нижегородской области



Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Я вам не бабушка! Москвичка в 67 лет стала моделью

Детективный сериал «Злые люди» снимают в Нижнем Новгороде

Воспитанники школы искусств в Химках получили награды на фестивале им Чайковского

Воробьева попросили наградить охранника за спасение людей при пожаре во Фрязине

Музыкальные новости

ФоРГО: лидерами по экономическому потенциалу в России стали Москва и ХМАО

Выставки Новосибирска: Царства Нила на берегах Оби

Легенда вне времени Жанна Агузарова и легенда поп-музыки Жанна Фриске:самое интересное с Премии МУЗ-ТВ 2024

Игровые мониторы Philips Evnia 27M2N3200A и 24M2N3200A предлагают новый уровень качества геймплея

Новости России

Оркестр «Русская филармония» исполнит хиты Queen

Рябков оценил риски прямого столкновения ядерных держав

Еще 8 объектов электроснабжения установят в Химках в этом году

Замглавы Росавтодора Тимофеев занял должность замминистра транспорта

Экология в России и мире

Ледяная ловушка: доктор Кутушов рассказал про опасность мороженого в жаркую погоду

Встреча бизнес-клуба Ассоциации текстильщиков в Москве

Loewe, коллекция menswear весна-лето 2025

Третий международный фестиваль театров кукол «Перекрёсток» прошёл в Новосибирске

Спорт в России и мире

Грузия сыграла вничью с Чехией на Евро, Калинская вышла в финал Берлина. Главное к вечеру

Рейтинг WTA. Калинская дебютировала в топ-20

В Беларуси отреагировали на неожиданное решение Арины Соболенко

Даниил Медведев представил форму, в которой выступит на Уимблдоне

Moscow.media

Росгвардейцы обеспечивают охрану правопорядка во время празднования Дня России.

Трекер StarLine для владельцев парка такси

Терминал сбора данных (ТСД) промышленного класса SAOTRON RT42G

В Подмосковье сотрудники Росгвардии задержали гражданина, объявленного в федеральный розыск







Топ новостей на этот час

Rss.plus





СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *