2021

Новости за 04.11.2021

PUBLIKA.MD (Moldova)

GOL! Sheriff a marcat primul gol în poarta Internazionale Milano

Golul de onoare al clubului Tiraspol a fost marcat de Adama Traore în prelungirile partidei.Adama Traore s-a folosit de șansa de marcare și a înscris unicul gol al echipei sale.După acest rezultat, galben-negrii ocupă locul trei în grupa D, acumulând șase puncte.

Noi.md

Exoplanetele stîncoase sunt mai ciudate decât am crezut

Resturile stîncoase, bucăți dintr-o fostă planetă stîncoasă care s-a prăbușit, se rostogolesc spre o pitică albă în această ilustrație. Studiind atmosferele piticelor albe „contaminate” de astfel de resturi, un astronom NOIRLab și un geolog au identificat tipuri ciudate de roci care nu există în sistemul nostru solar. Rezultatele sugerează că exoplanetele stîncoase din apropiere trebuie să fie și

Noi.md

Sheriff a pierdut meciul cu Inter disputat la Tiraspol: Scorul final

Sheriff a pierdut meciul cu Inter disputat la Tiraspol cu scorul 1:3. Primul gol din meciul Sheriff Tiraspol - Inter Milano a fost marcat abia în repriza a doua. Eroul italienilor a fost Marcelo Brozovic, transmite Noi.md cu referire la Știri.md. Ulterior, în minutul 66, Skriniar a făcut ca scorul de pe tabela de marcaj să fie de 0-2 în favoarea oaspeților. Sanchez a înscris al treilea

Noi.md

Veneția activează sistemul MOSE de protecție la inundații

Autoritățile din Veneția au activat sistemul de protecţie împotriva inundaţiilor, denumit MOSE, din cauza furtunilor şi a vînturilor puternice. Primarul Luigi Brugnaro a anunțat activarea sistemului avînd în vedere raportul primit de la hidrologi, scrie digi24.ro. Nivelul apei ar urma să crescă pînă miercuri seară cu peste 1.4 metri. Meteorologii au anunțat noi furtuni pentru zilele de mi

Clubul milanez a marcat două goluri pe stadionul din Tiraspol

Moldovenii au cedat în minutul 54, atunci când Internazionale Milano a marcat primul gol.Acesta a fost marcat de Brozovic, în repriza a doua a meciului.Cel de-al doilea a fost marcat în minutul 64 de Skriniar.

EuropaLibera.org

America: a găsit un partid controlat încă de Trump o cale să redevină competitiv?

Faptul că alegerile de marți din Statele Unite au mers foarte prost pentru Partidul Democrat, de guvernământ nu este contestat de nimeni, problema care se pune e doar de ce? Există câteva explicații, dincolo de faptul că pierderea cea mai substanțială, victoria republicanului Glenn Youngkin pentru postul de guvernator de Virginia, se poate datora și candidatului în sine. Chiar și în statul New Jersey, de obicei un bastion democrat, cursa e încă indecisă. Există în America o angoasă generalizată... Читать дальше...

Antena3.ro

Banii pentru donatorii de plasmă, sistați de Nicușor Dan. Gabriela Firea: ”Plasma de la un pacient vindecat poate să salveze alte 5-6 persoane”

Miniștrii Sănătății au refuzat o donație de 50 de aparate de Plasmafereză, plasmă care ar fi putut salva sute de vieți în această pandemie. Gabriela Firea spune că donatorii de plasmă covalescentă au dispărut și ei odată cu sistarea proiectului pentru acordarea unor sume de bani, sistare făcută de Nicușor Dan, actualul primar general al Capitalei.

Noi.md

Prima morsă apărută într-un port olandez

O morsă rătăcită, denumită Freya, a ajuns în portul olandez Den Helder de cîteva zile, la 23 de ani de la ultima astfel de apariție, informează The Guardian. Mamiferul uriaș și-a făcut un obicei din a dormi pe un submarin aflat în port, întîmplător acesta fiind din Clasa Walrus (Morsă). Freya și-a petrecut ultimele zile mîncînd, înotînd și dormind pe puntea submarinului HNLMS Dolfijn din Clasa