Мы в Telegram
Добавить новость
World News in Slovak
Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Ukrajinské námorníctvo vstáva z popola. Posilnia ho korvety a mínolovky

Ukrajinské námorníctvo vstáva z popola. Posilnia ho korvety a mínolovky

O samostatnom ukrajinskom námorníctve môžeme hovoriť už ku koncu prvej svetovej vojny, v rokoch 1917 až 1921, v rámci Ukrajinskej ľudovej republiky, keď došlo k rozdeleniu ruskej Čiernomorskej flotily. Toto obdobie samostatnosti nemalo však dlhé trvanie – po necelých piatich rokoch boli ukrajinskí bojovníci porazení boľševikmi.

O 71 rokov neskôr došlo pri rozpade Sovietskeho zväzu aj k deleniu Čiernomorskej flotily. Pre vysokých sovietskych dôstojníkov to bolo veľmi ťažké obdobie a snažili sa mu zabrániť všetkými prostriedkami, aby bol zachovaný veľký operačný zväz po novom pod ruskou vlajkou.

image

Keď režim prišiel o dva piliere: Československí komunisti držali tvrdý kurz aj po smrti Stalina a Gottwalda

Podľa odhadov Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdiá mala v januári 1992 Čiernomorská flotila 80-tisíc vojakov, 69 veľkých vojnových lodí, vrátane troch lietadlových nosičov, šiestich raketových krížnikov, 29 ponoriek, 235 vojnových lietadiel a vrtuľníkov a veľký počet pomocných lodí.

image

Čiernomorská flotila na prehliadke v prístave Sevastopol. FOTO: Archív Tomáša Kolaříka

Námorníci, ktorí by prisahali vernosť Ukrajine, mali byť obvinení zo vzbury. Rozdelenie námorníctva tak bolo až násilné, mnoho námorníkov sa živelne pridalo k novovznikajúcemu ukrajinskému námorníctvu a rozdeľovanie došlo až do extrému, keď 20. júla 1992 vyplávala z prístavu Sevastopol v podstate prvá loď ukrajinského námorníctva fregata SKR-112.

Veliteľstvo námorníctva v Moskve to považovalo za vzburu a pokúsilo sa podľa toho konať. Loď opustila svoju základňu na Krymskom polostrove smerom k Odese, čo spôsobilo prenasledovanie a pokusy o jej taranovanie loďami lojálnymi Moskve. Čoskoro niekoľko ďalších lodí, pomocných plavidiel a pobrežných jednotiek Čiernomorskej flotily nasledovalo rozhodnutie SKR-112, ale už bez snáh Moskvy o ich násilné zastavenie.

Novo samostatné Rusko stratilo rozdelením Sovietskeho zväzu nielen významnú námornú základňu v Odese, ale aj najväčšie sovietske lodenice v Mykolajive a v nich rozostavané veľké hladinové lode – raketový krížnik typu Slava a lietadlovú loď typu Kuznecov.

Nové ukrajinské námorníctvo sa skladalo predovšetkým z námorných plavidiel zdedených po sovietskej Čiernomorskej flotile a sovietskych pohraničných jednotkách. Medzi ne patrili fregaty projektu 1135 Burevestnik, korvety projektu 1124 Albatros, raketové člny projektu 206MR Vikhr, ponorka projektu 641 Foxtrot a rad ďalších pomocných plavidiel. Vážny stav ukrajinskej ekonomiky v prvých rokoch nezávislého štátu však vyústil v neúdržbu, zošrotovanie alebo predaj mnohých plavidiel. 

Zmluva o prenájme základní na Kryme

Spory o rozdelení námorníctva a správu základní na Kryme „definitívne“ rozlúskla Zmluva o rozdelení o postavení a podmienkach Čiernomorskej flotily skladajúcej sa z troch bilaterálnych dohôd medzi Ruskom a Ukrajinou podpísaných 28. mája 1997. Na základe dohôd obe krajiny zriadili dve nezávislé národné flotily, rozdelili si medzi sebou výzbroj a základne a boli stanovené podmienky pre umiestnenie ruskej Čiernomorskej flotily na Kryme. Zmluva bola doplnená ustanoveniami Rusko-ukrajinskej zmluvy o priateľstve, ktorá bola podpísaná o tri dni neskôr.

Sovietska Čiernomorská flotila, ktorá v tom čase mala hlavné sídlo na Krymskom polostrove, bola na základe dohody rozdelená medzi Rusko (81,7 percenta) a Ukrajinu (18,3 percenta). Výmenou sa Rusko zaviazalo zaplatiť 526 miliónov dolárov ako kompenzáciu za svoju časť rozdelenej flotily.

image

VEĽKÁ ANALÝZA: Napätie naberá na obrátkach, Moldavsku hrozia zničením. Môže Putin rozpútať nový konflikt?

Ukrajina súhlasila aj s prenájmom krymských námorných zariadení Rusku na 20 rokov do roku 2017 s možnosťou automatického predĺženia na päť rokov. Rusko malo platiť Ukrajine ročne 97 miliónov dolárov za prenájom krymských základní. Táto platba bola odpočítaná z nákladov na ruský plyn poskytnutý a vyúčtovaný Ukrajine. Zmluva tiež umožnila Rusku udržiavať na Krymskom polostrove až 25-tisíc vojakov, 24 delostreleckých systémov, 132 obrnených vozidiel a 22 vojenských lietadiel.

V roku 2010 ukrajinský prezident Viktor Janukovyč vyhlásil, že prenájom základní na Kryme vrátane námornej základne v Sevastopole, ktorý mal vypršať v roku 2017, bude predĺžený o 25 rokov, minimálne do roku 2042. Po dohode s vtedajším ruským prezidentom Dmitrijom Medveďom udelili Ukrajine zľavu za dodávky plynu.

Až do roku 2014 koexistovalo ukrajinské a ruské námorníctvo na Kryme v určitej symbióze. Ukrajina bola dlhé roky vnímaná ako pobočník Ruska, podobne ako Bielorusko, a dohoda o predĺžení zmluvy o prenájme základní na Kryme toho mala byť dôkazom.

Okupácia Krymu

Nastal však rok 2014 a počas udalostí Majdanu došlo k zvrhnutiu proruského prezidenta Janukovyča, na čo reagovalo Rusko vojenským zásahom na Kryme. Pre ukrajinské námorníctvo, ktoré malo hlavnú základňu v Donuzľave na Kryme, mala ruská anexia Krymu katastrofálne následky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Акция "Тайна выцветших строк", ко Дню славянской письменности

Обожглись на ценностях: побег Лии Заурбековой обострил конфликт права и традиций

Новая тактика МИД: вместо красных линий - зеркальный ответ

Электричества не будет в ряде районов Читы с 18 по 24 мая

Музыкальные новости

Страдания юного Аюша Булчун

Обращение Аршака Карапетяна к соотечественникам

Титов о визите Путина в Китай: Можно говорить о настоящем повороте на Восток

В Парке Горького вновь пройдет Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»

Новости России

Кто создает «креативный код» страны?

Муниципальных служащих могут уволить за коррупционные правонарушения

На Москвиче скоро начнут варить кузова Атома

Свыше 30 заблудившихся вывели из лесов Подмосковья с начала года

Экология в России и мире

Армяне России поддерживают движение «Тавуш во имя Родины»

«585*ЗОЛОТОЙ» назвала топ-10 самых популярных драгоценных камней в России

Кладезь полезных свойств: Кутушов рассказал о пользе шлемника байкальского

Семьи со всего Уральского федерального округа приняли участие в конкурсе «Это у нас семейное»

Спорт в России и мире

Первая ракетка Казахстана вышла в финал турнира WTA в Италии

«Подача на победу на Уимблдоне». Гвардиола – о заключительном туре АПЛ

Теннисист Медведев может потерять свое место в рейтинге ATP

Теннисист Медведев не смог выйти в четвертьфинал турнира серии «Мастерс» в Риме

Moscow.media

16-летнюю Volvo продали за рекордный срок

Под красным куполом

Под зеленым куполом

Азербайджанский мигрант возмутился из-за того, что в Калининграде суд назначил 4,5 года лишения свободы за убийство в ДТП школьницы. Видео







Топ новостей на этот час

Rss.plus





СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *