World News in Slovak

Kolektívny a obetavý výkon. Belasí doma zdolali cyperského majstra a priblížili sa k skupine Európskej ligy

Futbalisti bratislavského Slovana sú o čosi bližšie účasti v skupinovej fáze Európskej ligy. Belasí totiž v prvom zápase kvalifikačného play-off doma zdolali cyperského majstra Aris Limassol 2:1. Ťažili najmä zo silného prvého polčasu, v druhom dejstve boli už nebezpeční aj hostia.

Oproti poslednému domácemu pohárovému vystúpeniu proti izraelskému Maccabi Haifa urobil tréner slovenského šampióna Vladimír Weiss niekoľko zmien v základnej zostave. V obrane nastúpili od začiatku Wimmer a Blackman, v strede poľa Tolič a vpredu mladá krv zastúpená Davidom Strelcom a Ninom Marcellim.

A poslední dvaja menovaní najmä v prvej 45-minútovke robila poriadne problémy hosťujúcim zadákom. Slovan pôsobil živším a dynamickejším dojmom. Naopak hostia z Cypru, za ktorých hral od začiatku zápasu aj slovenský legionár Július Szöke, neboli vo svojej koži.

Opäť Tolič

Nie úplne ideálne herné rozpoloženie predviedli hostia v 34. minúte, keď sa v strede obrany Arisu zjavil po dlhom pase nikým nestrážený Marko Tolič. A legionár z Balkánu už vedel čo s loptou. 1:0 a tribúny boli vo vare. Tolič sa presadil aj naposledy v pohárovom zápase na pôde Maccabi Haifa.

Ihneď po prestávke mohol dať Tolič ďalší gól. No po signále z rohového kopu zblízka prestrelil.

Odmena za aktivitu

Čo však nevyšlo Toličovi, to sa podarilo v 57. minúte Davidovi Strelcovi. Útočník domácich ťažil z dravosti Nina Marcelliho, ktorého pokus brankár Vaná Alves iba vyrazil a ofenzívna posila Slovana rozjasala Tehelné pole po druhýkrát. 2:0. Ako Strelec, tak aj Marcelli išli v zápase na doraz a zaslúžene boli odmenení za svoju aktivitu.

Bohužiaľ, viac gólov už domáci nestrelili. Slovanu akoby už začali dochádzať sily a Aris, pre zmenu, ožil. A v 67.minúte prišiel kontaktný gól, keď loptu poľahky doklepol do siete Mayambela. 2:1 – a nálada sa o čosi zhoršila.

Momentum zápasu sa zrazu preklopilo na stranu Arisu a nejeden fanúšik si spomenul na duely z nedávnej minulosti, keď Slovan v záveroch inkasoval. Teraz však už zostal stav, našťastie, nezmenený.

Pochvala aj od Weissa

Záver bol už skôr nervózny a rozkúsovaný, Slovan však mimoriadne dôležitý triumf uhájil. A k prieniku do skupiny Európskej ligy ma aktuálne bližšie než Limassolčania.

„Podali sme výborný výkon, bol to zápas s nevyužitými šancami aj zbytočným inkasovaným gólom. Musel som zo základnej zostavy vynechať (syna) Vlada, ktorý ešte nie je úplne doliečený. Ďakujem ľudom, ktorí vytvorili skvelú atmosféru. Uvidíme, či tento výsledok bude stačiť na postup. Iba osemnásťročný Marcelli hral výborne, pracoval na veľkom priestore. Mal kŕče, preto som ho striedal,“ uviedol tesne po stretnutí pre RTVS domáci kormidelník Vladimír Weiss st.