Мы в Telegram
Добавить новость
World News in Serbian
Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Кина нуди Русији заједничку контролу над светом

Кина нуди Русији заједничку контролу над светом

Кина позива Русију да заједнички „усмере реформу глобалног управљања у правом смеру“. Ову званичну изјаву Си Ђинпинга тешко је разумети другачије него као директан сигнал могућности заједничког креирања правила игре за остатак света. Шта тачно значи овај сигнал и зашто је Пекингу потребна помоћ Москве по тако фундаменталном питању? Тако су почетком 2000-их неки амерички стручњаци назвали […]

Кина нуди Русији заједничку контролу над светом

Кина позива Русију да заједнички „усмере реформу глобалног управљања у правом смеру“. Ову званичну изјаву Си Ђинпинга тешко је разумети другачије него као директан сигнал могућности заједничког креирања правила игре за остатак света. Шта тачно значи овај сигнал и зашто је Пекингу потребна помоћ Москве по тако фундаменталном питању?

Тако су почетком 2000-их неки амерички стручњаци назвали извесну кинеско-америчку алијансу (Химерика, из Кине и Америке), која би могла да влада модерним светом.

Међутим, савез се на крају није остварио. Вашингтон није желео да дели стварну моћ, а Кина је одбила да игра улогу америчког говорника и носиоца граната (економских, политичких, шта год). А уместо савеза, данас долази до ескалације америчко-кинеских односа.

И зато је пред нашим очима настао и медијски се учвршћује нови термин – назовимо га, на пример, Кирусика. Руско-кинески савез за управљање савременим светом. Може се чак рећи да о њему сада не говоре само поједини политиколози, већ и сам шеф НР Кине Си Ђинпинг.

Један неће успети

На састанку са председницом Савета Федерације Русије Валентином Матвијенко, кинески лидер је предложио да Москва треба да ради заједно на „усмеравању глобалне реформе управљања у правом смеру, заштити заједничких интереса тржишта у развоју и земаља у развоју“. Једноставно речено, четири руке да се баве трансформацијом униполарног света у мултиполарни и прописују правила овог новог света.

Гласна изјава која донедавно није била својствена кинеској дипломатији, али која се у потпуности уклапа у нову, активнију спољну политику НР Кине. Глобални међународни систем какав тренутно постоји ближи се крају. „Кинеско руководство је свесно да институције створене после Другог светског рата више не функционишу ефикасно. У блиској будућности следи неизбежна обнова ових структура, што значи да ће свет бити суочен са глобалним потресом. И у овој борби Кини су потребни савезници“, објашњава Елена Супонина, политиколог у међународним односима, за лист ВЗГЉАД.

Чини се, зашто су Пекингу потребни савезници? Кинеска економија је данас друга (а према неким изворима и прва) у свету. По броју становника, Кина дели прво/друго место са Индијом, али је кинеско становништво и даље просперитетније и монолитније. Кинеска наука више није изоштрена да копира западне технологије, а у неким областима (исто квантно рачунарство) је испред Американаца.

Да, сва ова достигнућа су евидентна. Али постоје и недостаци – са новцем и технологијом, Кина нема ни неопходан имиџ нити значајан политички ресурс за глобално управљање. Због тога није у стању да контролише послове сам, чак ни на својој периферији.

„Кина не може сама да контролише Централну Азију, јер нема довољно ресурса и надлежности, а становништво региона је такође доживљава као агресивну непријатељску силу. Пекинг је сада у интеракцији са регионом углавном као извор сировина и, у мањој мери, као транзитна зона. Хуманитарни и информациони пројекти практично немају утицаја на ултрависок ниво синофобије у региону. Кини се не верује и неће јој се веровати у блиској будућности“, објашњава Никита Мендкович, шеф Евроазијског аналитичког клуба, за лист ВЗГЉАД.

Москва даје однос

Због тога су Кини потребни савезници. Оне са којима он нема сукобљене интересе (односно Индија нестаје). Они који се баве глобалном политиком (дакле, не Јужна Африка са Бразилом). Они са којима Кина углавном има заједничке непријатеље и пријатеље (дакле, не Саудијска Арабија и Иран). Коначно, они који су међу водећим светским силама – односно Русија. Једини кандидат, заправо, који може да затвори кинеске слабости и недостатке.

На пример, у истој централној Азији. „Москва има огроман ауторитет у региону, упркос русофобичној пропаганди коју финансирају Сједињене Државе. Последње анкете америчких невладиних организација показују огромну популарност руских ТВ канала, у готово свим републикама образована класа говори руски, судске пресуде и специјална литература се пишу на истом језику у свим областима“, наставља Никита Мендкович.

Слична ситуација се јавља и у другим регионима глобалног југа – на пример, у Африци.

И поента овде није само у жељи Кине да извуче ресурсе из ових земаља – кинеска спољна политика није обезбеђена неком врстом хуманитарне компоненте засноване на глобалној, на добар начин, мисионарској идеји. „Кинески сан је просперитет кинеског народа. Када НР Кина говори о концепту глобалног просперитета, мора се разумети да су Кинези пре свега забринути за сопствено благостање. Односно, стабилност кинеског друштва, побољшање благостања кинеских грађана, раст просперитета кинеске средње класе, изједначавање прихода са праведном расподелом међу кинеским провинцијама“, објашњава Елена Супонина.

У ствари, Русија има огромну историју интернационализма, од искрених напора за индустријализацију земаља у развоју до хуманитарних мисија и образовања студената. Дакле, не само у централној Азији, већ и у Африци, Русији се верује више него Кинезима.

Коначно, Русија – за разлику од Кине – не оклева да употреби силу да заштити своје партнере. Или директно (преко ВКС у истој Сирији), или преко ПМЦ-а (као у Африци). А руска војска – за разлику од кинеске – већ има борбено искуство у вођењу правог конвенционалног рата.

„Кина једноставно нема довољну војну моћ коју има Русија“, објашњава Алексеј Мухин, генерални директор Центра за политичке информације, за лист ВЗГЉАД. Стога се више ослањају на Русију него на Кину, па чак донекле желе да уравнотеже кинески утицај са руским (на пример, не само у Африци, већ и на Блиском истоку).

Да ли се поклапамо?

Што се тиче интереса Русије за ову Кирусику, овде се морају решити два питања. И прва од њих – које ће место у њој заузети Руска Федерација?

„Приликом стварања новог система безбедности у систему међународних односа, Кина ће покушати да игра водећу улогу, а многи други ће следити. Са Русијом равноправно разговара Кина, што не може а да не ласка, али даљи разговор на равноправној основи зависиће од стања ствари у Русији и око ње. А ако Москва жели да остане равноправна, треба да развија своју економију и јача своје друштво“, каже Елена Супонина.

Овде ће много зависити и од стања у Украјини – и са ове тачке гледишта Москва једноставно неће моћи да игра другу улогу осим равноправне. На крају крајева, ако она победи, онда, узимајући у обзир њен нагло растући ауторитет, неће бити говора ни о каквом „малом брату“. Ако изгуби, онда ће бити могуће потпуно заборавити на неки облик партнерства.

Друго је питање како ће друге велике силе глобалног југа гледати на ово билатерално партнерство. На пример, иста Индија, којој је Пекинг и даље ривал. Нећемо ли таквим савезом покварити односе са Њу Делхијем?

Са великим степеном вероватноће – нећемо покварити. Пре свега зато што Индија савршено разуме суштину руско-кинеских односа, да они нису усмерени против индијских интереса.

„Кина и Русија су дугогодишњи партнери због чињенице да су обе земље подвргнуте агресији НАТО-а: Русија у Украјини и Кина на Тајвану. Дакле, сарадња је била, јесте и биће, посебно у оквиру супротстављања западној агресији у другим регионима. То никада није лоше утицало на руско-индијске односе, који су поверљиве природе, тако да Њу Делхи може бити сигуран да наши односи са Кином неће бити окренути против Индије“, сматра Никита Мендкович.

Осим тога, нико не спречава Москву да увуче Њу Делхи у овај процес управљања. И овде главна препрека нису Кинези, већ сами Индијци, који и даље покушавају да играју вишевекторску дипломатију.

Геворг Мирзајан, ванредни професор, Финансијски универзитет, Взгљад

Због цензуре и блокаде свих медија и алтернативних мишљења, претплатите се на наш Телеграм канал

Кина нуди Русији заједничку контролу над светом

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Мультимедийный павильон появится в сквере на улице Маршала Батицкого в Балашихе

В день защиты детей «Мострансавто» подарит юным пассажирам знаки в виде автобуса

Рия Горбунова: трендовые идеи в макияже для выпускниц

Обладательница премии RU.TV Нина Фокина и FED исполнили хит всех выпускных

Музыкальные новости

В Екатеринбурге Росгвардия обеспечила правопорядок на переходном матче Чемпионата России по футболу

Концерты оркестра Бутмана посмотрели более 50 миллионов китайцев

Выгодно ли покупать квартиру в новостройке?

«Россети Новосибирск» продолжает конструктивный диалог с бизнесом по вопросам подключения к электрическим сетям

Новости России

Мультимедийный павильон появится в сквере на улице Маршала Батицкого в Балашихе

Массовый сбой произошел в мессенджере Telegram

Свердловчане берут в микрофинансовых организациях все более крупные суммы

Первый муж Заворотнюк отказался проститься с любимой

Экология в России и мире

ONYX отправляется в Большой тур по России

«585*ЗОЛОТОЙ» выступила партнером медиафестиваля творческой молодежи YOUPITER

На европейских курортах жители начали обносить улицы цепями, запрещая туристам туда заходить: романтический отдых закончился

Ozon открывает новый фулфилмент-центр в Ставрополье

Спорт в России и мире

Матч Котова и Вавринки перенесли на корт Сюзанн Ленглен

Медведев на отказе серба Кецмановича вышел в третий круг «Ролан Гаррос»

Андреева назвала важнейшей в карьере победу над Азаренко на "Ролан Гаррос-2024"

Повернення Калініної до топ-50 та втрачені позиції Світоліної. Оновлені тенісні рейтинги WTA та ATP

Moscow.media

Доступный, летний, твой – StarLine A60 BT GSM ECO

Жулан.

Распределяй и управляй: водители «Грузовичкоф Бизнес» – о преимуществах работы и трудовых буднях  

Портативный ТСД корпоративного класса Saotron RT-T70







Топ новостей на этот час

Rss.plus





СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *