Мы в Telegram
Добавить новость
Новости сегодня

Новости от TheMoneytizer

Vučić i Šešelj i veze kojih se ne odriču

Vučić i Šešelj i veze kojih se ne odriču

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, na fotografiji sa osuđenim ratnim zločincem i svojim političkim ocem, zabeleženo je ovog vikenda.

"Ne stidim se što sam kumovima otišao da čestitam krštenje i venčanje."

Tako predsednik Srbije Aleksandar Vučić odgovara na kritike dela javnosti u Srbiji i regionu nakon što je učestvovao u porodičnom slavlju osuđenog ratnog zločinca Vojislava Šešelja.

Snimak iz jednog beogradskog restorana na kojem Vučić sedi u društvu Šešelja dok im pevaju četničke pesme, proširio se 12. juna društvenim mrežama.

Predsednik Srbije je za televiziju Hepi istog dana potvrdio da je bio na slavlju povodom venčanja Šešeljevog sina iako, kako je naveo, vode "različitu politiku".

"Vi ćete da mi govorite da li ću ja da se odričem nekoga ko mi je krstio starijeg sina i ćerku. Da li ste vi normalni?", rekao je Vučić.

Privatne i političke veze Aleksandra Vučića i Vojislava Šešelja datiraju od ratnih devedesetih, kada su zajedno bili u Srpskoj radikalnoj stranci (SRS).

Politika ujedinjenja "svih srpskih zemalja" u takozvanu veliku Srbiju, ratnohuškački govori i organizacija paravojnih jedinica odvela je Šešelja do optuženičke klupe međunarodnog suda.

U Hagu je 2018. osuđen na deset godina zatvora zbog ratnih zločina nad hrvatskim stanovništvom u vojvođanskom selu Hrtkovci.

Vučić se sa Šešeljem razišao 2008. godine, kada je formirao Srpsku naprednu stranku (SNS).

Prešli su put od najbližih saradnika, preko optužbi za "izdajnike" i "monstrume", do Šešeljeve javne podrške današnjoj Vučićevoj politici.

Šta se pevalo na Šešeljevom slavlju?

Direktor nevladinog Fonda za humanitarno pravo i nekadašnji portparol Haškog tribunala Nenad Golčevski, međutim, podvlači da Vučić obavlja najvišu državnu funkciju i da se ovakav potez ne može posmatrati kao privatni čin.

"Osoba koja obavlja takvu funkciju nema pravo da u privatnom svojstvu radi stvari koje ugrožavaju integritet i kredibilitet funkcije koju obavlja", rekao je Golčevski za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Govoreći o pesmi koja veliča nekadašnjeg četničkog vojvodu Pavla Đurišića, a koja prati snimak, Vučić je za televiziju Hepi rekao da "nije muzički urednik da bira muziku".

Dan kasnije, na istoj televiziji gostovao je i domaćin slavlja.

"Ja sam prvi naručivao četničke pesme, a onda su i neki drugi. Vučić nije naručio nijednu pesmu", rekao je Šešelj 13. juna za Hepi.

Na snimak druženja Vučića i Šešelja uz četničke pesme reagovali su mediji u regionu, ali i ministar branitelja Hrvatske Tomo Medved, navodeći da bi Vučić trebalo da se "posveti stanju u Srbiji i pitanjima koja se tiču Srbije".

Za šta je Šešelj osuđen?

Žalbeno veće Mehanizma za međunarodne krivične sudove, koji je nasledio postupke Haškog tribunala, osudilo je u aprilu 2018. Vojislava Šešelja na kaznu od deset godina zatvora zbog podsticanja progona, deportacije i prisilnog raseljavanja, Hrvata u selu Hrtkovci u Vojvodini 1992. godine.

U pritvoru u Ševeningenu bio je od 2003, a pušten je novembra 2014. zbog pogoršanog zdravstvenog stanja.

U kaznu mu je uračunato vreme provedeno u pritvoru, a u Tribunal se nije vratio ni na izricanje presude.

Politiku zbog koje je osuđen nastavio je javno da zastupa i po povratku Srbiju.

Uprkos presudi Haškog suda, bio je poslanik u republičkom parlamentu do 2020. kada njegovi radikali nisu prešli izborni cenzus.

U godini kada je osuđen za zločine u Hrtkovcima, policija je sprečila Šešelja i njegove radikale da uđu u ovo vojvođansko selo.

Okupili su se ipak na ulazu u Hrtkovce, tačno 26 godina od mitinga radikala i Šešeljevog govora posle kojeg su usledila masovna proterivanja hrvatskog stanovništva.

Iste godine radikali održali kongres stranke u kući u Hrtkovcima koju je Šešelj tamo kupio.

"Njegova politika je izgrađena na sejanju i potpirivanju međunacionalne i međureligijske mržnje. Na toj mržnji gradi svoju političku poziciju i prikuplja političke poene", navodi Nenad Golčevski iz Fonda za humanitarno pravo.

Paljenje zastava susednih država, Evropske unije i NATO-a, verbalni napadi, pretnje i uvrede političkim neistomišljenicima - samo su deo posthaškog političkog angažmana lidera radikala.

Šešelj ga temeljno sprovodi i kroz svoj književni opus. Od 2001. do danas izdao je skoro 200 knjiga. Među njima su i naslovi "Hrtkovci, selo gde me svako zna", "Hrtkovci na kratko Srbislavci", "Hrtkovci moje mladosti".

Negiranje srebreničkog genocida pretočio je u tri toma, koje je 2020. godine promovisao u više gradova Srbije.

Šešeljeva izdavačka kuća "Velika Srbija", koja je naziv dobila po političkom programu radikala iz ratnih devedesetih, zauzima poslednjih godina centralno mesto na beogradskom Sajmu knjiga, najvećoj književnoj manifestaciji u Srbiji.

Istorija odnosa Vučića i Šešelja

Vučića i Šešelja veže decenija u kojoj su u bivšoj Jugoslaviji vođeni ratovi, a Srbija bila u izolaciji i pod sankcijama tokom režima tadašnjeg predsednika Slobodana Miloševića.

Aktuelni predsednik Srbije pristupio je radikalima ratne 1993. da bi dve godine kasnije napredovao do mesta generalnog sekretara stranke.

Ratovanje za "veliku Srbiju" bila je tada neskrivena politika radikala prema susedima, dok se unutar zemlje ogledala u progonu nesrpskog stanovništva i pretnjama opoziciji i medijima.

Vučić je Šešelja u februaru 2003. ispratio u pritvor Haškog tribunala i tamo ga obilazio kao pravni savetnik.

Razlaz je usledio 2008. kada Vučić sa partijskim kolegom Tomislavom Nikolićem napušta radikale i osnivaju Srpsku naprednu stranku.

Povod za raskid zvanično je objašnjen "razmimoilaženjem povodom usvajanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije Evropskoj uniji".

Od tog trenutka Vojslav Šešelj iz pritvora u Hagu objavljuje knjige kojima napada i vređa Vučića i Nikolića i optužuje ih za izdaje i zavere.

Vučić odgovara nazivajući ga "običnim lažovom" i "monstrumom".

Retorika i sa jedne i sa druge strane počinje da se menja po povratku Šešelja iz Haga 2014. godine kada su utihnule i najave lidera radikala o rušenju Vučićeve vlasti.

Danas je Šešelj čest gost na televizijama sa nacionalnom frekvencijom gde napada i vređa opoziciju i polemiše o svim društveno-političkim temama.

Na izborima 2022. podržao je predsedničku kandidaturu Aleksandra Vučića.

Odbijanje zahteva Haga

Šešelj je 2022. odbio saslušanje povodom kršenja pravilnika Haškog tribunala.

Beograd od 2015. odbija i da izruči Hagu članove radikala Vjericu Radetu i Petra Jojića, koji su optuženi za zastrašivanje svedoka u postupku protiv njihovog lidera.

Nadležni u Srbiji tvrde da za to "nisu ispunjeni uslovi".

U izveštaju Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija 12. juna, predsednica haškog suda Grasijela Gati Santana (Graciela Gatti Santana) je odbijanje Srbije da uhapsi i preda Jojića i Radetu označila kao jednu od "najvećih pretnji" sa kojim se sudski Mehanizam suočava.

Predsednica i glavni tužilac Serž Bramerc (Serge Brammertz) upozorili su i na nastavak "uznemirujućeg trenda negiranja genocida, veličanja ratnih zločinaca i provokativnih izjava osuđenih osoba".

"Međunarodna zajednica je odlučna da ratne zločince izvede pred sud. Trebalo bi da bude podjednako posvećena širenju istine nakon što se ta suđenja završe", rekao je Bramerc 12. juna pred Savetom bezbednosti.

Kakav je odnos vlasti u Srbiji prema osuđenim ratnim zločincima?

Trend učešća ratnih zločinaca u političkom i javnom životu počeo je 2015. godine, povratkom prvih osuđenika iz Haga po odsluženju kazne.

"Ne možemo ni pobrojati slučajeve kada osuđeni za ratne zločine postaju narodni poslanici, visoki funkcioneri, na televizijama su ugledni komentatori i analitičari, čak imamo i slučaj kada je osuđeni ratni zločinac predavao na Vojnoj akademiji", kaže Nenad Golčevski iz Fonda za humanitarno pravo.

Bivši komandant Prištinskog korpusa Vladimir Lazarević vratio se 2015. u Srbiju vratio avionom Vlade uz doček ministara.

Usledilo je mesto predavača na vojnoj akademiji, titula počasnog građanina jedne opštine na jugu Srbije i učešće na skupovima vladajućeg Pokreta socijalista.

Nebojša Pavković, osuđen za zločine nad albanskim stanovništvom na Kosovu, se u aprilu 2023. video-linkom iz zatvora u Finskoj obratio đacima jedne osnovne škole u Vojvodini.

Javnom času prisustvovali su direktorka škole i gradonačelnik Novog Sada iz redova Srpske napredne stranke, koji nisu odgovorili na pitanja RSE o ovom događaju.

I Pavković i Lazarević su autori knjiga u izdanju Ministarstva odbrane.

Knjige piše i promoviše i Veselin Šljivančanin.

Nakon što se 2011. vratio u Srbiju po odsluženju kazne zbog zločina na Ovčari u Hrvatskoj, učestvovao je na tribinama vladajućih naprednjaka.

Bio je u pratnji predsednika Srbije 2017. na otvaranju jedne fabrike.

"Hoćete da ga vežemo u okove? Da ga ubijemo? To želite?", rekao je tada Vučić odgovarajući na pitanje novinara zašto je sa osuđenim ratnim zločincem.

Šljivančanin i haški osuđenik Vinko Pandurević dobitnici su priznanja Vojske Srbije i česti gosti televizija sa nacionalnom frekvencijom.

Isto je i sa Nikolom Šainovićem, koji je posle zatvora zbog zločina na Kosovu član predsedništva vladajućih socijalista.

"Pitanje je da li je Srbija zemlja koja podržava pravdu i žrtve ili ratne zločine? Ne mogu se podržavati žrtve onda kad su Srbi žrtve, a ratni zločinci onda kad su Srbi ratni zločinci. Moramo stajati na jednoj ili na drugoj strani i treba da se odlučimo", navodi Nenad Golčevski.

Na trend zvaničnog veličanja zločinaca i negiranja presuda iz godine u godinu upozoravaju izveštaji Evropske komisije o napretku Srbije.

U poslednjem dokumentu, u koji RSE imao uvid, navodi se da je "određeni broj srpskih političkih partija i ličnosti, uključujući i ministarski nivo, nastavio da pruža podršku i javni prostor osuđenim ratnim zločincima".

Upozorava se i da osuđeni ratni zločinci u javnom prostoru nastavljaju da šire govor mržnje.

Читайте на 123ru.net


Новости 24/7 DirectAdvert - доход для вашего сайта



Частные объявления в Вашем городе, в Вашем регионе и в России



Smi24.net — ежеминутные новости с ежедневным архивом. Только у нас — все главные новости дня без политической цензуры. "123 Новости" — абсолютно все точки зрения, трезвая аналитика, цивилизованные споры и обсуждения без взаимных обвинений и оскорблений. Помните, что не у всех точка зрения совпадает с Вашей. Уважайте мнение других, даже если Вы отстаиваете свой взгляд и свою позицию. Smi24.net — облегчённая версия старейшего обозревателя новостей 123ru.net. Мы не навязываем Вам своё видение, мы даём Вам срез событий дня без цензуры и без купюр. Новости, какие они есть —онлайн с поминутным архивом по всем городам и регионам России, Украины, Белоруссии и Абхазии. Smi24.net — живые новости в живом эфире! Быстрый поиск от Smi24.net — это не только возможность первым узнать, но и преимущество сообщить срочные новости мгновенно на любом языке мира и быть услышанным тут же. В любую минуту Вы можете добавить свою новость - здесь.




Новости от наших партнёров в Вашем городе

Ria.city

Архиепископство РПЦ на Кипре продолжает работу, несмотря на давлении Греции

Онлайн-консультация или личная встреча: как выбрать юриста

"Чемпионат": "Спартак" может купить вратаря Латышонка у "Балтики"

В Москве мужчину убили в парке на глазах у его внучек

Музыкальные новости

Глава "Рексофт" - в топ-100 отечественных ИТ-лидеров

Младшая дочь Заворотнюк пришла на ее могилу с отцом Чернышевым

Эксперты рассказали, в каких городах РФ можно найти недорогое жилье на лето

«Роза Хутор» теперь тоже в метавселенной

Новости России

«Лето в Москве. Все на улицу!»: прошли первые тренировки «Спортивных выходных»

Фигуристка Туктамышева опубликовала видео удара по боксерской груше

Арт-кластер «Таврида.АРТ» провел кастинг для молодых танцоров на ВДНХ

Сразу три самарских вуза вошли в рейтинг российских вузов с самыми высокими зарплатами выпускников в IT-сфере

Экология в России и мире

Это вовсе не только Питер: названы 15 городов России, куда можно поехать на белые ночи

Российский лоукостер запустил рейсы в Анталию из Махачкалы

Скидки на звуковые щетки и зубную пасту для детей от компании "Ревилайн" до 6 июня 2024 года

Гинеколог, ведущий специалист многофункциональный клиники KindCare в Дубае Сураё Назарова: как выявить проблемы на ранних стадиях

Спорт в России и мире

Теннисист Джокович побил рекорд Федерера по победам на турнирах "Большого шлема"

Мирра Андреева впервые вышла в четвертьфинал турнира Большого шлема

Джокович снялся с Открытого чемпионата Франции по теннису

Теннисистка из Пятигорска вышла в четвёртый круг турнира Большого шлема

Moscow.media

Завершен пятый этап надвижки моста через Каму

Правительство РФ направило дополнительные средства на завершение строительства трассы Гузерипль – плато Лагонаки в Адыгее

Два дня, наполненных театром, музыкой, книгами и наукой, — в Парке Горького во 2-й раз прошел Московский детский фестиваль искусств «НЕБО»

На орловской трассе столкнулись микроавтобус «УАЗ» и тягач «Scania», груженный дисками вагонных колес







Топ новостей на этот час

Rss.plus





СМИ24.net — правдивые новости, непрерывно 24/7 на русском языке с ежеминутным обновлением *