Klub Bošnjaka pokrenuo zaštitu nacionalnog interesa na Zakon o kriminalizaciji klevete
Vitalni nacionalni interes je mehanizam koji daje mogućnost klubovima Bošnjaka, Hrvata i Srba da svako pitanje proglase "štetnim" za narod kojeg predstavljaju, te da spriječe usvajanje zakona.
Alija Tabaković predsjednik Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da je razlog ovakve odluke to što izmjene Zakona krše evropske konvencije o zaštiti slobode izražavanja, te mogu poslužiti diskriminaciji i ućutkivanje Bošnjaka u entitetu Republika Srpska.
"Bilo ko više neće smjeti kazati ništa o ratnim zločinima i zločincima, niti o genocidu niti o bilo kakvoj diskriminaciji kada su u pitanju Bošnjaci. Pogotovo, što još uvijek ima mnogo ljudi koji se dovode u vezu sa ratnim zločinima i zločinima genocida, i o takvim ljudima se više ništa neće smjeti govoriti i upozoriti niti tužilaštvo niti sud", kaže Tabaković.
Izmjene Krivičnog zakona usvojene su u Narodnoj skupštini RS 20. jula, a u tekstu zakona klevetom se naziva iznošenje zlonamjernih ili neistinitih tvrdnji o nekoj osobi, za šta su predviđene kazne do 3.000 evra.
Šta se navodi u zakonu?
Zakon je usvojen uprkos višemjesečnim upozorenjima novinara i aktivista da on predstavlja udar na slobodu mišljenja i korak ka uvođenju cenzure u RS.
Narodna skupština RS-a prihvatila je 23. marta zakonske izmjene u formi nacrta, na inicijativu Milorada Dodika, predsjednika RS-a i lidera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).
Tokom javnih rasprava, koje su uslijedile, novinari su ih napuštali u znak protesta.
U konačnom prijedlogu zakona, novčane kazne za klevetu su smanjene u odnosu na nacrt i iznose od 1.000 do 3.000 evra. Nacrtom zakona novčane kazne su iznosile i do 60.000 evra.
Više novčane kazne propisane su u situacijama kad je kleveta iznesena u medijima, uključujući i društvene mreže ili na javnom skupu.
Upozorenja međunarodnih organizacija
Protiv kriminalizacije klevete oglasile su se i međunarodne organizacije koje se bave ljudskim pravima.
U zajedničkom saopštenju objavljenom 21. jula koje potpisuju Ujedinjene nacije (UN), Evropska organizacija za bezbjednost i saradnju (OSCE), Savjet Evrope (SE) i delegacija Evropske unije (EU) u BiH, istakle su da se radi o velikom koraku unazad u zaštiti osnovnih prava, te da se ovim krše međunarodne obaveze BiH.
"Ovaj korak je protivan međunarodnim obavezama BiH u oblasti ljudskih prava, te nije u skladu sa evropskim putem Bosne i Hercegovine niti sa 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije, posebno povoljnom okruženju za civilno društvo i slobodu izražavanja", navodi se u zajedničkom saopštenju.
Ranije su iz medijske zajednice najavili podnošenje zahtjeva za ocjenu ustavnosti usvojenog Zakona.
Šta je vitalni nacionalni interes?
Vitalni nacionalni interes je mehanizam zaštite konstitutivnih naroda BiH, a Vijeće naroda RS je institucija koja se bavi pitanjem njene zaštite.
Nakon što se pokrene vitalni nacionalni interes u Vijeću naroda RS, saziva se zajednička sjednica Komisije Vijeća naroda i Skupštine RS na kojoj se pokušavaju usaglasiti stavovi.
Ukoliko do toga ne dođe, po zahtjevu Kluba Bošnjaka će odlučivati Ustavni sud RS, koji je posljednja pravna instanca u entitetu.